Depo içerisinde hem forklift kullanmak, hem koli palet aramak/bulmak, malzemeleri adetli olarak toplamak ve hepsini bir arada yapmaya çalışırken bir yandan da el terminalini de tek elinizde taşımak... Zor değil mi ? Peki size sadece bir kulaklık ve mikrofon versek... Ürün toplama ve yerleştirme işlemlerinizi depo otomasyonu sistemi ile konuşarak ve ellerinizi özgürce kullanarak yapabileceğinizi söylesek? 

Depo operatörleriniz el terminallerini taşıma kılıflarından hiç çıkarmasalar, böylece her iki elini de rahatça kullanabilse... Bu şekilde özellikle toplama ve yerleştirme işlemleriniz inanılmaz derecede hızlanacaktır. Özellikle adetli takip yapılan tekstil, parekende depoları gibi iş sektörlerinde toplama hızı çok önem arzetmektedir. AxionBlade® Express depo otomasyon sisteminde bu sesli yönetim, VO-CE modülü ile gerçekleştirilebilmektedir.

Trinoks yazılım, 2002 yılından beri geliştirmiş olduğu AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sistemini İtalyan IT-WORKS firmasının ürünü, tamamen konuşulanı anlayan ve Emirleri sesli olarak operatörlere aktaran VO-CE isistemi ile entegre ederek KONUŞAN DEPO OTOMASYON SİSTEMİNİ geliştirmiştir.

Bu ürünümüzün, Depo Otomasyon Sistemlerinde özellikle 2 önemli sıkıntıyı aşmamız konusunda çok fayda sağladığını düşünmekteyiz.


Warning: Creating default object from empty value in /home/cuneytgargin/webapps/abe/modules/mod_roktabs/helper.php on line 201

Warning: Creating default object from empty value in /home/cuneytgargin/webapps/abe/modules/mod_roktabs/helper.php on line 201

Warning: Creating default object from empty value in /home/cuneytgargin/webapps/abe/modules/mod_roktabs/helper.php on line 201

Vo-CE sesli komut uygulaması, İtalya'nın en büyük tekstil şirketlerinden birinin bitmiş ürün deposunda kullanılmış ve mükemmel sonuçlar elde edilmiştir. Bu proje içerisinde uygulama, müşterinin hali hazırda kullanmakta olduğu depo yönetim sistemi yazılımı ile entegre edilmiş ve bu şekilde çalıştırılmıştır. Vo-CE sahip olduğunuz depo yönetim sistemi ya da ERP sistemlerinin depo modülleri ile entegre çalışabilmektedir. 

Proje kapsamında depo içerisinde bulunan paketli 3.200.000 adet ürünün işlemleri pick-to-light ile 1.200.000 adet askılı ürünün işlemleri sesli komut teknolojisi ile gerçekleştirilmektedir. Bu özel projede, operatörlerin tamamen ellerindeki işe konsantre olabilmeleri için kendilerine sadece kulaklık, mikforon ve yüzük okuyucu verilmiştir. Bu yapıda, operatör tüm işlemleri kulaklık ve mikrofon kullanarak gerçekleştirebildiği gibi barkod okutması gereken yerde de yüzük okuyucu sayesinde sadece parmağını barkoda uzatarak barkod okutma işlemini gerçekleştirebilmektedir. Tüm bu yapı sayesinde operatör iki elini de yapmakta olduğu asıl işi için özgürce kullanabilmiştir.

Operatörler, sistemin kendilerine gönderdiği sesli yardımlar sayesinde doğru ürünün olduğu doğru lokasyona kolayca yönlendirilmiş ve yüzük okuyucuları sayesinde doğru ürünü aldıkları barkod okutularak teyit edilmiştir.

Operatörlerin bu sistemin kullanılması için çok profesyonel bir eğitim süreci gerçirmelerine gerek kalmadı. Tek yapmaları gereken sistemden gelen komutları uygulamak ve geri bildirimleri sesli olarak sisteme iletmek olmuştur. Sistem sayesinde operatörler kendilerini asıl işlerine daha fazla konsantre ederek daha konforlu bir çalışma yapısına sahip olmuşlardır. Tüm sistem hayata geçirildiği andan itibaren %20 verimlilik artışı sağlamıştır.

Konuşan depo yönetim sistemi, sesli komut işlevselliği ve avantajları sayesinde ilaç sanayi ve dağıtımında önemli özellikleri ortaya çıkarmıştır. Bu tip küçük ambalajlı ve adetli olarak işlem gören ürünlerde, sipariş sayısı çok fakat sipariş iç adedi ve kalem sayısı çok yüksek olan bu tip işlemlerde sesli toplama ve yerleştirme özelliği operasyon sürelerini minimum seviyelere indirmiştir.

Dış seslerden çok az oranda etkilenen ve sistemi kullanan operatörün sesini zamanla tanıyan sistemin, operatöre gözlerini ve ellerini tamamen işe vereceğini garanti etmesi gerçeği göz önüne alındığında başarılı bir operasyon yürütmesi ihtimalinin son derece yüksek olduğu açıktır. Uygulama hali hazırda ilaç sanayi ve dağıtım alanında, İtalya'da bulunan Farmacentro Servizi e Logistica, Infarma firması tarafından kullanılmaktadır. Infarma bir ilaç dağıtım kooperatifidir. Uzun süre önce sistemi kullanmaya karar veren firmanın operasyonlarında ölçülebilir bir verimlilik artışı ve sipariş hazırlanması, karşılanması, sevkitı gibi konularda dikkat çeken bir ritim artışı gözlenmiştir.  Geleneksel barkod okutma yöntemi kullanan operatörler ile sesi komut sistemini kullan operatörler arasındaki hız ve kontrol farkı somut değerler ile ölçülebilir derecededir.

Bu kendine özel çalışma yapısına sahip iş alanında, adetleri fazla, ağırlık ve hacimleri taşıma konusunda önem arzeden ürünlerin  operatörün iki elini de kullanarak hareket ettirilmesi çok önemlidir. operatörlerin gözlerinin ve ellerinin tamamen yaptıkları iş üzerinde yoğunlaşmasının önemi özellikle bu sektör için çok büyüktür. Sesli komut ile çalışan depo yönetimi sistemi mal giriş ve depolama aşamasında önemle test edilmiş ve sağladığı faydaların geleneksel yönteme göre oldukça yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Vo-CE sesli toplama sistemi İtalya'nın Bologna şehrinde, San Vito al Tagliamento ve Cesena firmasının gıda ürünlerinin stoklandığı deposunda, Anzola dell'Emilia firmasının dondurulmuş ürünlerini stokladığı soğuk hava Deposunda implemente edilmiştir. Sesli komut sisteminin kurulmasından önce depolarda geleneksel barkod okutma yönetemi kullanılmaktaydı.

Anzola dell'Emilia firmasının 4.500 palet kapasiteli soğuk hava deposuda bulunan ürünleri günde 1000 farklı sipariş ile 363 ayrı satış noktasına gönderebilmek için depoda 2 vardiyada toplam 40 operatör çalışmaktadır. Operatörler kalın, çizgili ceket, yün boneler, -30 derece soğuk oda ve depolarda güvenli çalışma için koruyucu eldivenler giyerek çalışmakta ve bu nedenle geleneksel yapıda barkod okutmak ve yazılım kullanmak için el terminalini kullanmakta oldukça zorlanmaktaydılar. Özellikle eldivenlerin varlığı el terminali ekranında işlem yapmayı tamamen olanaksız kılmaktaydı.

Vo-CE sistemi içerisinde, soğuk hava depoları için özel tasarlanmış el terminalleri üzerine yüklenmiş bir sesli komut uygulaması ve kulaklık seti ile birlikte operatörlerin kullanımlarına verilmiştir. Bu sayede operatör el terminalini giyisisinin içerisinde tutmakta ve çıkarmasına gerek kalmadan kulaklık ve mikrofon yardımı ile işlemlerini tamamlayabilmiştir. Ayrıca barkod okutma için operatörlerin parmaklarına eldivenin üzerinden giyilebilecek yüzük okuyucular yerleştirilmiş ve bu okuyucular bluetooth ile el terminaline bağlanmıştır.

Operatörler, üzerlerindeki kalın giyisiler ve koruyuculara rağmen yeni sistem sayesinde her iki ellerini de kullanabildikleri için operasyonları kısa sürede ve hatasız tamamlamışlardır. Bu özel projenin asıl hedefi hataları azaltmak dolayısı ile maliyeti düşürmekti, implementasyon sonrasında toplama aşamasında hataların %50-60 oranında azaldığı ve operatör verimliliğinin arttığı gözlemlenmiştir.

Ellerin Serbest Kalması

Depo içerisinde hem forklift kullanmak, hem koli palet aramak/bulmak, malzemeleri adetli olarak toplamak ve hepsini bir arada yapmaya çalışırken bir yandan da el terminalini de tek elinizde taşımak... Zor değil mi ? Peki size sadece bir kulaklık ve mikrofon versek... Ürün toplama ve yerleştirme işlemlerinizi depo otomasyonu sistemi ile konuşarak ve ellerinizi özgürce kullanarak yapabileceğinizi söylesek? Depo operatörleriniz el terminallerini taşıma kılıflarından hiç çıkarmasalar, böylece her iki elini de rahatça kullanabilse... Bu şekilde özellikle toplama ve yerleştirme işlemleriniz inanılmaz derecede hızlanacaktır. Özellikle adetli takip yapılan tekstil, parekende depoları gibi iş sektörlerinde toplama hızı çok önem arzetmektedir.

AxionBlade® Express depo otomasyon sisteminde bu sesli yönetim, Vo-CE modülü ile gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca, bu sistemin kullanımında depodaki bütün cihazların da sesli yönetimde olması gerekmemektedir. Yapılacak analiz ile sadece belli bazı işlemlerin sesli yönetime dahil edilmesi, geri kalan diğer işlemlerin standart barkod okuyuculu el terminalleri ile gerçekleştirilmesi mümkündür. Kısacesı tüm sistemin sesli yönetime geçmesi dışında, operasyon hızının büyük önem taşıdığı deponun sadece belli noktaları bu sisteme dahil edilebilir.

Aynı sistem forklift terminallerine de uygulanabilmektedir. Forklit sürücüsü el terminali, okuyucu vs. ile uğraşmayıp sadece asli görevi olan malzeme taşımaya odaklanabilir. Kendisine sistem tarafından iletilen sesli iş emirlerini konuşarak yerine getirebilir ve işlemlerini çok kısa bir sürede sonlandırabilir.

Soğuk Hava Depoları...

İşletmelerin soğuk hava depolarında genellikle en büyük sıkıntı, ortam koşullarından dolayı operatörlerin kat kat giyinerek çalışmasıdır. Bu depolarda uzun süreli çalışmak da pek mümkün değildir. Dolayısıyla çok hızlı şekilde operatörün depo içerisine girerek malzemeleri yerleştirmesi ve toplaması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra özellikle eldiven kullanılması ile birlikte el terminali kullanmak, el terminali üzerindeki yazılımları kullanarak işlem yapmak iyice zorlaşmaktadır. Çünkü el terminali üreticileri her ne kadar soğuk hava şartlarında çalışabilecek cihazlar üretmiş olsalar da kullanıcının eldiven ile el terminali kullanabilmesi hala sıkıntı yaratmaktadır. Halbuki Vo-CE sesli yönetim sistemi ile kullanıcı eldivenini hiç çıkarmadan ve hızlı bir şekilde soğuk hava deposu içerisinde çalışabilmektedir. Bu sistemde operatör, el terminalini kılıfından çıkarmadan elbiselerinin altında taşıyacaktır. Bunun yerine el terminaline bağlı olarak taşıdığı kulaklık sayesinde iş emirlerini sesli olarak alacak ve geri bildirimlerini mikrofon sayesinde sesli olarak sisteme bildirecektir.

Sistemin Altyapısı...

El terminali ya da forklift uygulamaları içerisine yerleştirdiğimiz teknoloji ile yazılımların ses tanıma ve ses ile yönlendirmesi mümkün olmaktadır. Aslında AxionBlade® Express Depo Otomasyon Sisteminin arka ofis uygulamaları ya da teknik alt yapısında bir değişiklik yapılmamaktadır. Sadece el terminali üzerindeki uygulama daha becerikli bir hale gelmektedir. Bu işlem sadece depo otomasyonunda değil el terminali kullanılan her yerde , üretim takibi, liman takibi, konteyner takibi vb. gibi her türlü uygulamada SES İLE OPERASYON YÖNETİMİ'ni mümkün kılmaktadır.

Çalışma Şekli...

Sistemin çalıştığı işlemler gerçekleştirilirken el Terminali ya da forklift terminali yine operatörün yanında ya da üzerinde olacaktır. Fakat operatörün iş ceketinin cebinde sadece dinleyen ve seslendiren bir işlevi üstlenmektedir. Operatörün el terminalini eline almasına ve ekranına bakmasına gerek kalmamaktadır. Bu sisteme ek olarak vereceğimiz mikrofon ve kulaklık seti kablo ile ya da bluetooth/wifi ile el terminali ile sürekli olarak haberleşecektir. Kullanıcı, kullanıcı kodunu seslendirecek arkasından "TAMAM" diyecektir. Sonra kendisine atanmış iş emirleri sistem tarafından kulaklık yardımıyla kendisine sesli olarak iletilecektir. Örneğin, "A5 lokasyonuna gidiniz" vb. gibi... Bu sesli komuttan sonra operatör A5 lokasyonuna gidecektir.

El terminali ile barkod okuttuğumuz yöntemlerde, operatörün gerçekten o lokasyona gittiğini o lokasyona önceden yerleştirdiğimiz bir barkod etiketinin okutulması vasıtasıyla teyit etmekte ve farklı bir barkod okutulduğunda da uyarmaktayız. Peki bu sesli sistemde bu teyidi nasıl gerçekleştiriyoruz? Her lokasyon için 2 ya da 3 basamaklı ardışık olmayan (yani A1 lokasyonu için 15 ise A2 için 16 değil 78 A3 için de 29  A4 için 56 A5 için 32 gibi.. ) sayıları gözle görülür şekilde etiket olarak lokasyonlara yapıştırıyoruz.. Operatör gittiği lokasyondaki numarayı sesli bir şekilde okuyor. Örneğin "29 TAMAM" gibi... Farklı bir numara seslendirmesi durumunda sistem, lütfen "A5'e gidiniz" diye sesli bir şekilde operatörü kulaklıktan uyarmaktadır. Lokasyon (yer) bulma ve teyit etme bu şekilde yapılmaktadır.

Peki, genelde 13 basamaklı bazen de daha fazla basamak içeren bir barkodun doğruluğunu sistem nasıl teyit ediyor? Ürün barkodunun seslendirilmesi noktasında, duruma göre operatörden barkodun sadece son 3 bazen de son 4 hanesini sesli olarak sisteme bildirilmesi istenmektedir. Örneğin, ürün EAN kodu 8690717004273 ise operatör sadece "4273" şeklinde son 4 basamağı seslendirir. Sistem bu aşamada, ürün kodlarını tarayarak kaç basamağın farklılık gösterdiğini belirler ve aynı lokasyonda kaç farklı ürün olduğunu tespit ederek ürün kodunu çözümlemiş olur.

Toplama işlemlerinde alınacak ürün adedi de operatöre sistem tarafından sesli olarak iletilir. Operatör iş emrinde belirtilen lokasyona gittiği ve alması gereken ürünü teyit ettiği durumda sistem, "12 adet alınız" gibi bir sesli emir iletir. Eğer istenirse operatör sadece "12" şeklinde sisteme tekrar eder "TAMAM" diyerek işini bitirir, ya da 1,2,3,4 gibi tek tek sayarak toplama yapması da talep edilebilir. Her iki durumda da adet kontrolü sistem tarafından sesli olarak yapılır.

Sipariş toplama gibi durumlarda operatörlere kağıt verilerek ve operatörden sipariş numarasının son 3-4 basamağını sisteme sesli olarak okuması istenebilir. Bu durumda sistem ilgili siparişin hangi operatör tarafından toplandığını anlayacak, sipariş içerisindeki ürünler için kendisine sesli olarak yol gösterecek ve kontrol sağlayacaktır. Palet/LP okutmalarında da benzer şekilde Palet ya da LP numarası okutulabilir. Burada okutmadan kastımız operatörün barkod değerini sesli olarak sisteme bildirmesidir.


İsteğe bağlı olarak barkod okutma işlemleri, operatörlerin parmaklarına takabildikleri ve el terminali ile kablosuz olarak haberleşen "yüzük okuyucu" dediğimiz ring scanner yardımı ile gerçekleştirilebilir. Bu durumda sistem, operatöre barkodun son 4 bağamağını seslendirin demek yerine, lütfen barkodu okutunuz diyecektir.

Operatör parmağının üzerine takılı cihazın sadece butonuna basarak barkodu okutabilmektedir. Eğer barkod doğru ise sistem işleyişine devem edecek, yanlış ise sesli olarak kullanıcıyı uyaracaktır.

Vo-CE Nedir?

Trinoks Yazılım çözüm ortağı Itworks firması tarafından geliştirilmiş, depo yönetim sistemleri (WMS) ve ERP sistemlerine konuşma yeteneği kazandıran bir CE.Net yazılımıdır. 

Bize Yazın!

Bize Yazın!


Sayfa Başına Git