Dokümanlar

Depo Otomasyon Sistemlerinin gelişimi diğer birçok yazılım sistemlerinin gelişimine benzer. İlk önce sadece depoda bulunan malların depolanması ve hareketlerinin kontrolünü yapan bir sistem olan depo otomasyon sisteminin rolü, basit üretimlerin takibi, taşıma yönetimi, sipariş yönetimi ve bütün bir muhasebe sistemine doğru genişlemiştir.
 

 

Depo Otomasyon Sistemi ŞemasıOperasyonla ilgili yazılımların dedesi olan MRP ile kıyaslarsak, MRP (Ürün Kaynak Planlaması) de ilk önce üretim alanındaki hammaddelerin planlanması için düşünülmüş bir sistem idi. MRP daha sonra MRPII adını alan üretim kaynak planlamasına dönüştü. MRPII, temel MRP sistemini baz olarak aldı ve bunun üzerine zaman planlaması ve kapasite planlaması mantığını ekledi. MRPII de zamanla Kurumsal Kaynak Planlamasına yani ERP ye dönüştü. ERP, MRPII nin üzerine finans, müşteri ve tedarikçi yönetimi fonksiyonelliklerini ekledi. Şimdi ise Depo Otomasyon sistemlerinin depo-odaklı ERP sistemlerine dönüşmesi tartışılmaktadır. Açık olan odur ki, Depo Otomasyon Sistemlerinin, Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Sistemlerinin, Dağıtım İhtiyaç Planlamasının, Taşıma Yönetimi Sistemlerinin, Tedarik Zinciri Planlamasının, Gelişmiş Planlama ve Zaman Yönetiminin ve Üretim Yönetimi Sistemlerinin fonksiyonlarının üstüste binmesi ve bu şekilde birbirlerini kapsar şekilde gelişmesi operasyonlarını yönetebilmek için yazılım arayan firmalar için bir karışıklığa sebep olmaktadır.

 

Depo Otomasyon Sistemleri bir çok fonksiyonelliğe sahip olmaya devam etse de bir depo otomasyon sisteminin ana fonksiyonları hiç değişmemektedir. Bir depo otomasyon sisteminin ana amacı bir operasyondaki malların stoklanması ve hareketlerinin kontrolüdür. Yönlendirmeli toplama, yönlendirmeli tedarik (replenishment) ve yönlendirmeli yerleştirme, depo otomasyon sistemlerinin anahtarıdır. Bir depo otomasyon sisteminin detaylı kuruluşu ve işlemesi bir tedarikçiden diğer tedarikçiye çok değişiklik arzetmesine karşılık ürünlerin nerede stoklanacağı, nereden toplanacağı ve bu işlemlerin hangi sırada yapılacağını belirleyen temel mantık ürün, lokasyon, miktar, birim ve sipariş kombinasyonlarını kullanmaktan geçmektedir.

 

Devamını oku: Depo Otomasyon Sistemlerine Genel Bakış

Sayfa 1 / 8

Bize Yazın!

Bize Yazın!


Bize Yazın!!

Bize Yazın!